Kontrowersje, Ludzie, Opinie, Społeczeństwo

Sytuacja w bełchatowskiej szkole - komentarz

09 kwietnia, 2008 o 20:23:48 Dodaj komentarz Poziom: 0 Permalink

Na onecie znalazłem pewien news [poniżej wkleiłem], który przerodzi się/już przerodził w aferę. Otóż, decyzją dyrektora dzieci chore na autyzm i mutyzm mają pobierać nauki na indywidualnym nauczaniu w domu, a nie w szkole. Moim zdaniem, miejsce dla niepełnosprawnych jest w szkołach specjalnych. Uważam, że tracą na tym zarówno dzieci zdrowe, jak i chore. Obecnie panuje trend na zakładanie klas integracyjnych. Nie oszukujmy się - osoby nie od końca sprawne umysłowo zwalniają tempo nauki. Z kolei uczniowie zdrowi je przyspieszają. Jeśli dyrektor zdecydował się na taki krok, zapewne miał ku temu jakieś powody. Być może wyśmiewanie, być może brak warunków. Naprawdę nie rozumiem tej całej afery - autyzm jest poważną chorobą. Cytuję wikipedię: "Osoba z ASD może czasem zachowywać się nieznośnie lub być agresywna fizycznie, jeszcze bardziej utrudniając stosunki międzyludzkie. Ma skłonności do "tracenia kontroli", szczególnie w dziwnym dla siebie lub przytłaczającym środowisku, kiedy jest zła lub sfrustrowana. Może czasem niszczyć przedmioty, atakować innych lub się samookaleczać. W swojej frustracji niektórzy biją się w głowę, wyrywają sobie włosy lub gryzą ramiona.". Z całą pewnością, szkoła pełna osób zdrowych może być przytłaczającym środowiskiem, a to - jak widzimy nie służy zarówno dziecku choremu, jak i zdrowym.

Komentarze do wpisu

Możesz śledzić odpowiedzi poprzez kanał RSS. Możesz dodać komentarz lub zostawić ślad (trackback) ze swojego bloga.

#

ethan

moze pobyt ze zwyklymi ludzmi pozwala tamtym z kolei przystosowac sie bardziej do zycia w spoleczenstwie? z tego co napisales autyzm wiaze sie z chwilowymi brakami kontroli ale nie ma nic o tym zeby przejawialo sie to w gorszym przyswajaniu wiedzy etc. coz… mozemy debatowac jak to bedzie, jak nie dopoki kazda szkola nie bedzie naprawde inna.

09 kwietnia 2008, 20:50:42

#

Aciddrinker

Ethan – autyzm to choroba, która nie pozwala żyć w pełni sprawnie w społeczeństwie. Dziecko się izoluje. Miałem kiedyś kontakt z jedną taką osobą [daleka rodzina]. Na 10 minut rodzice spuścili go z oka i już chciał wypić Domestos.

09 kwietnia 2008, 21:09:33

#

Arietta

Miałam do czynienia (naocznie tylko) z dziewczynką z autyzmem. To było przedszkole integracyjne. W pewnym (niczym nie wyjaśnionym) momencie dziewczynka zacisnęła pięści i zaczęła walić z całej siły po głowie chłopczyka, który akurat był obok. Byłam przerażona. Ta dziewczynka.. którą znałam jedynie z ogromnej, jak na wiek przedszkolny inteligencji.. miała taki atak. Wtedy do akcji wkroczył pan rehabilitant, który był właśnie po to aby nad nią panować. Odciągnął ją siłą i trzymał aż ‘zakodowana w głowie chęć bicia” minęła.
Dziewczynka nie pamiętała niczego.
Nie jest możliwe aby takie dziecko przebywało z innymi dziećmi w szkole, to zagrażałoby ich zdrowiu.. niestety.

09 kwietnia 2008, 21:46:20

#

Aciddrinker

Dokładnie, cieszę się że się zgadzamy. Nie ma sensu łączyć dzieci w taki sposób, aby zagrażałoby to ich cykl edukacji – a w skrajnych wypadkach, nawet zdrowiu czy życiu

09 kwietnia 2008, 22:23:12

#

Blase

>osoby nie od końca sprawne umysłowo zwalniają tempo nauki. Z kolei uczniowie zdrowi je przyspieszają

onet> Obaj uczniowie mieli indywidualny tok nauczania

Oczywiscie sie czepiam:P

09 kwietnia 2008, 22:36:50

#

Aciddrinker

Blase – to zdanie było odnośnie wszelkich szkół integracyjnych.

09 kwietnia 2008, 22:41:30

#

Blase

Nikt nie karze Ci posylac dzieciaka do takiej szkoly, nie ma przymusu, jednak jesli ktos podjal taka decyzje to liczy sie z konsekwencjami.

09 kwietnia 2008, 22:54:24

#

Aciddrinker

Pytanie tylko, czy rodzice dzieci wiedzą, że do szkoły uczęszcza uczeń chory na autyzm…

Jestem zwolennikiem prywatyzacji szkolnictwa – dlatego każdy będzie mógł sobie stworzyć szkołę integracyjną, jeśli będzie chciał. Pytanie tylko, czy rodzice zdają sobie sprawę, że niekoniecznie ich decyzja wpływa dobrze na dziecko

09 kwietnia 2008, 23:04:51

#

Blase

Nie no nie robmy z tych dzieciakow jakis seryjnych mordercow.Rozumiem ze jak zdrowe dziecko uderzy jakies inne to jest wszystko ok? Jesli rodzic nie wie co dzieje sie w klasie jego dziecka, to raczej zle swiadczy o rodzicu niz o szkole. A czy uczeszczanie do klasy integracyjnej ma pozytywny wplyw czy negatywny no coz… z pewnoscia kazdy kij ma dwa konce.

09 kwietnia 2008, 23:12:18

#

Aciddrinker

Blase – jestem przekonany, że dobrych stron klas integracyjnych zbyt wiele nie jest.

10 kwietnia 2008, 00:01:32

#

lsr

> Nikt nie karze Ci posylac dzieciaka do takiej szkoly, nie ma przymusu, jednak jesli ktos podjal taka decyzje to liczy sie z konsekwencjami.
A jeśli akurat szkoła rejonowa (przypominam, że na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów obowiązuje rejonizacja i dyrektor nie ma obowiązku przyjmować uczniów spoza rejonu) jest szkołą integracyjną (sorki: z oddziałami integracyjnymi).

> jestem przekonany, że dobrych stron klas integracyjnych zbyt wiele nie jest.
Totalna porażka, nic więcej. To typowe zjawisko, że klasa taka zaczyna w pewnym momencie równać w dół, tłumacząc się, że jest przecież klasą integracyjną (a często najgłośniej mówią to ci „nieintegracyjni”). To jest, niestety, kiepskie rozwiązanie.

10 kwietnia 2008, 00:10:20

#

Blase

@lsr: no i co z tego?Kazdy rodzic „zdrowego” dziecka jest pytany o zgode na przyjecie swojej pociechy do takiej klasy. Po drugie dzieci z dysfunkcjami musza otrzymac stosowne zaswiadczenie aby do takiej klasy dolaczyc. Po trzecie klasy integracyjne to nie tylko klasy z dziecmi uposledzonymi umyslowo, ale rowniez niepelnosprawne ruchowo, slabo widzace czy slyszace.

>klasa taka zaczyna w pewnym momencie równać w dół
Bzdura, tworzysz regule z wyjatku.

10 kwietnia 2008, 14:54:04

#

lsr

> Bzdura, tworzysz regule z wyjatku.
Tak się składa, że akurat bardzo dobrze wiem, o czym piszę... Naprawdę znam ten temat.

10 kwietnia 2008, 15:32:56

#

Aciddrinker

Blase – ale mi chodzi również o osoby np. słabo widzące i słyszące.
Oczywiście – izolacja jest zła, toteż powinny być prowadzone wolontariaty, również odwiedziny czy jakieś warsztaty, ale klasy integracyjne to opcja zła i dla chorych i dla zdrowych.

10 kwietnia 2008, 16:31:25

#

Blase

>Naprawdę znam ten temat.
Jak na osobe znajaca temat, nie podales zadnego konkretnego argumentu. Jesli mowisz o obnizaniu poziomu, moze przedstawisz jakies konkretne wyniki badan, ktore to potwierdza?Nie mowie, ze takie sytuacje nie wystepuja, ale nalezy zadac sobie pytanie czy w klasach „normalnych” nie wystepuje podobne zjawisko.

Tak jak napisalem powyzej, kazdy kij ma dwa konce, dzieci trafiajace do klas integracyjnych sa niepelnosprawne na rozne sposoby, wrzucajac je wszystkie do jednego worka i mowiac ze ich obecnosc przynosi zly wplyw na innych jest bzdura. Tak samo z perspektywy tych dzieciakow wyglada to roznie, jednemu taki pobyt pomoze innego rozczaruje i byc moze wpedzi w jakas depresje, ale tu wlasnie potrzebna jest pomoc pedagogow i lekarzy, oni powinni pomoc rodzicom w podjeciu odpowiedniej decyzji.

10 kwietnia 2008, 17:29:08

#

Arietta

Blase: nie bardzo rozumiem, czy Ty masz pojęcie o czym mówisz. Czy czasami Twoje zdanie nie jest tylko wymyśloną teorią?
Isr wypowiada się tak, że można mu bez problemu wierzyć, iż miał do czynienia z taka młodzieżą.
Mnie też nie wierzysz? Byłam nauczycielką i wiem, jak prowadzi sie lekcje z jednym tylko uczniem z ADHD. Połowa lekcji, to wymyślanie zajęć takiemu dziecku, bo i tak ma obniżone wymagania (nie generalizuję, bo większość ADHDowców ma bardzo wysoki iloraz inteligencji ale ten mój niestety nie odbiegał od dzieciaków z Downem – przypominam iloraz inteligencji < 80).
Naocznie widziałam dziecko z autyzmem. W przedszkolu może sobie takie normalnie funkcjonować ale w szkole według mnie nie, bo nie dość, że zagraża innym, to i samemu sobie, gdyż nie zawsze nauczyciel zdąży dość szybko zareagować.

10 kwietnia 2008, 19:18:55

#

Blase

Zakladajac ze wszystkie dzieciaki ktore trafiaja do klas integracyjnych maja niski iloraz inteligencji masz racje, ale jak rozumiem zgodzisz sie, ze jesli ktos jest gluchy to nie oznacza ze ma nizszy iloraz inteligencji a rowniez takie dzieciaki trafiaja do klas integracyjnych jako te „niepelnosprawne”.

Chodzi mi o to, ze kazdy przypadek nalezy rozpatrywac osobno, a nie odgornie cos zakladac i generalizowac(zreszta Ty przytaczajac swoje doswiadczenia rowniez podkreslilas ta rzecz). Autor bloga postawil teze, ze klasy integracyjne sa zle w calosci i ja sie z tym nie zgadzam – ot cala historia.

10 kwietnia 2008, 20:04:34

#

Aciddrinker

Blase – w całości nie, ale naprawdę – znam takie bardzo dobrze takie szkoły [chociażby miejscowość Owińska pod Poznaniem, gdzie znajduje się szkoła integracyjna z osobami niewidomymi]. Arietta była nauczycielką matematyki.
Wszyscy mówimy Ci jak jest, a ty niestety nie przedstawiasz nam kontrargumentów

10 kwietnia 2008, 20:11:05

#

Blase

>w całości nie

Czytajac Twoje wypowiedzi odnioslem wrazenie, ze jestes zdecydowanie na nie.

Ja nie podwazam tego co pisze Arietta, natomiast stwierdzam, ze sa rozne przypadki i kazdy z nich nalezy traktowac indywidualnie.

10 kwietnia 2008, 20:28:40

#

Aciddrinker

Blase – jestem zdecydowanie na nie, ale mimo to potrafię znaleźć zalety takich klas.

10 kwietnia 2008, 20:36:18

#

slime-x

Integracja to bzdura. Gorsi utwierdzą się w przekonaniu o swojej niższości, a lepsi będą tracić czas i zdolności.

10 kwietnia 2008, 20:57:05

#

Arietta

Blase: No to uczyłam głuchoniemego chłopca. Chodził do 6 klasy podstawówki. Całą lekcję musiałam pisać na tablicy. praktycznie mogłam nie mówić ani słowa. Każde wyjaśnienie musiało być zapisane. Na szczęście była to maleńka szkółka na wsi i w tej klasie było tylko 15 osób. W takich warunkach oczywiście pracowało się wolniej. Dobrzy uczniowie robili trudniejsze zadania sami a ja tylko sprawdzałam wyniki. Wyjątkowo, jak starczało czasu tłumaczyłam je.
Miał czwórki i piątki a reszta akurat byłą dość dobra. Z programem jakoś nadążałam ale…. jakby to się odbywało w klasie 30-to osobowej, o zróżnicowanym poziomie nie byłoby możliwe osiągnięcie dobrych wyników przez uczniów. Słabsi znudzeni przeszkadzali by… wiesz, jak to bywa.

10 kwietnia 2008, 22:38:35

#

Blase

Czy to byla klasa integracyjna? Zgodnie z wymaganiami w klasie integracyjnej jest dwoch nauczycieli jeden prowadzacy lekcje, drugi wspomagajacy.

>jakby to się odbywało w klasie 30-to osobowej
Nie odbywalo by sie bo klasa integracyjna moze maksymalnie liczyc 20 uczniow.

Oczywiscie to nie oznacza, ze wsrod tych 20 uczniow poziom bedzie rowny, ale podobnie i w normalnych klasach poziom jest rozny.

10 kwietnia 2008, 23:28:24

#

bobiko

Czyli co? ja jako osoba niepełnosprawna (obustronny niedosłuch) powinienem się uczyć w specialnej szkole? Początkowo pedagodzy z poradni psychologiczno-pedagogicznej zakwalifikowali mnie do tej kategorii szkół, jednak dzięki usilnym staraniom rodziny i jej zaangażowaniu (także nauczycieli) mogłem skończyć poszczególne etapy edukacji. Nie powiem – przez ciągłe wizyty u logopedy, neurologa itp. byłem nieco do tyłu z nauką. Dziś wiem, że wszelkie starania rodziców, rodzeństwa i nauczycieli opłaciły z nawiązką.

Zawsze musiałem więcej czasu przeznaczyć na naukę, rezygnując z piłki nożnej, ale potem to samo we mnie weszło i dalej ciągnąłem tą pasję nauki.

Do dziś walczę z problemami języków obcych, starając na codzień ćwiczyć określony zestaw słów.

Puenta jest taka, że często ci sami pedagodzy psują życie osobom niepełnosprawnym, skazując ich na dno społeczeństwa. NIe ukrywajmy, tacy ludzie są zignorowani przez pracodawców, a społeczeństwo traktuje ich jako „odpadów”. Tak, wiele razy to słyszałem. Dlatego też w pewnym stopniu integracyjna klasa to dobra idea, bo pozwala kształcić w młodym człowieku ważne zasady życiowe.

Wracając do specjalnych szkół, moi rodzice prawie by mnie oddali do specjalnego internatu dla głuchoniemych, gdyby nie fakt, że osoby odp. za rozwoj dzieci specjalnej troski traktowali ich jak zwierzęta, popychając ich, plując etc. Czy tak ma wyglądać edukacja dzieci specjalnej troski? Internat? nauczyciele ? dyrekcja ?

czyli zgadzasz się z teorią JKM, który ogłosił we Wrześni na prawyborach w zeszłym roku?

Powtórzcie to rodzicom niepełnosprawnych dzieci.

11 kwietnia 2008, 00:29:16

#

lsr

@ bobiko
Pokazujesz to tylko z jednej perspektywy, zupełnie nie dostrzegając całej reszty.

> Powtórzcie to rodzicom niepełnosprawnych dzieci.
No cóż, pewne rzeczy nie każdemu się podobają, ale to nie znaczy, że należy je przemilczać. Nie mam nic przeciwko niepełnosprawnym itd., ale pewnych rzeczy po prostu nie da się nie zauważyć, a zaprzeczać im na siłę w imię politycznej poprawności, to nie w moim stylu.

No i tak, wszyscy teraz huzia na dyrektora, a nikogo zdają się tak naprawdę nie obchodzić powody jego decyzji.

11 kwietnia 2008, 00:44:42

#

Aciddrinker

Bobiko – jest mi bardzo przykro z powodu Twojej przypadłości, ale naprawdę zdania nie zmienię.
Oczywiście, że internat o którym wspomniałeś dobry nie jest. Takie ośrodki muszą być solidne – ale dopóki pozostaną w rękach państwa, takie nie będą.

11 kwietnia 2008, 00:54:23

#

lsr

Podobnie zresztą z klasami integracyjnymi (chociaż pragnę podkreślić, że temat ten pojawił się w tej dyskusji jako wątpliwej zasadności nawiązanie, gdyż opisywana sytuacja nie dotyczy klasy integracyjnej.

@ Blase
Fajnie, że znasz przepisy. Nie wiem jednak, czy masz świadomość, jak ich realizacja bardzo często wygląda w praktyce – i to niekoniecznie z winy nauczyciela czy dyrektora, ale organu prowadzącego…

11 kwietnia 2008, 00:58:33

#

bobiko

To wszystko przypomina mi żydowskie getta. I nie wierzę w ludzi, gdyż są istotami ułomnymi.

11 kwietnia 2008, 01:00:17

#

Hoppke

Faktem jest, że klasy zawsze wykazują tendencję do równania w dół (człowiek jest z natury leniwy). Im niżej znajduje się dolny próg klasy, tym bardziej ogólny poziom spłynie w dół. Najskuteczniej naucza się grupy jednolite, prezentujące mniej więcej równy poziom i potencjał (na ile to oczywiście możliwe).

Ba, w swojej (krótkiej na szczęście) praktyce uczyłem w szkole, w której na niektórych przedmiotach wprowadzono nawet separację płci (nauczyciele i program ten sam, ale chłopcy mieli lekcje osobno, a dziewczynki osobno). Wyniki na separowanych przedmiotach poszły w górę.

Miałem też przejściowy kontakt z klasą, gdzie pewna część dzieciaków miała „papiery” poświadczające ADHD. W zestawie tym znajdowała się np. dziewczynka, która zaatakowała na lekcji swoją koleżankę nożyczkami, czy chłopiec, który próbował podpalić szkołę.

Naprawdę nie da się realizować normalnego programu w takich warunkach. Tracą na tym dzieci pełnosprawne, które jadą na 1/5 swoich możliwości. Rodzice zdrowych dzieciaków domagają się często przesuwania dzieci niepełnosprawnych/kłopotliwych do innych klas, co raczej nie pomaga w integracji.

Życie jest okrutne. Szkoła może albo uczyć, albo integrować. Jeśli próbuje robić jedno i drugie, to efekty będą mizerne na obu polach.

Są oczywiście wyjątki, dzieciak z ADHD nie jest z definicji niebezpieczny, dzieci z dysleksjami potrafią pracować nad sobą etc., ale w naszej realnej praktyce na ogół nie wygląda to zbyt ciekawie… Ale to ogólna przypadłość szkolnictwa. Już z całkowicie zdrowymi dzieciakami jest ciężko, jak dorzuci się do tego ułomne to robi się tylko gorzej…

11 kwietnia 2008, 11:55:30

#

D4rky

moim zdaniem uczniow NIEDOSLYSZACYCH (nie gluchych) i NIEDOWIDZACYCH (nie slepych) mozna uczyc w normalnych szkolach pod warunkiem, ze siedza z przodu, a ich przypadlosc nei jest na tyle powazna, ze nie moga zrozumiec mowiacego nauczyciela. nie mozna wszystkiego widziec w czarno-bialych kolorach, bo robi sie fanatyzm. mimo to dzieci niepelnosprawnych umyslowo do normalnych szkol bym nie wpuscil, bo sam mam niemile, zwiazane z tym przezycia

11 kwietnia 2008, 14:55:50

#

aqq

Integrujmy na sile. Poprawnosc polityczna ponad wszystkie argumenty… Rownouprawnienie dla wszystkich – zrownac do dolu. Niestety w publicznej szkole bedzie sie mialo to za co sie placi – czyli nie wiadomo co…

11 kwietnia 2008, 16:32:40

#

Arietta

Bobiko: widać masz wyjątkowych rodziców i trafiłeś na wyjątkowych nauczycieli. Znam jednych i drugich, którzy nie potrafią normalnie traktować takiego dziecka. Jest odrzucone przez rodzinę (przede wszystkim z takimi się spotykałam) a co za tym idzie zdane wyłącznie na siebie w zwykłej klasie.

W klasach integracyjnych jest dodatkowo rehabilitant a i ci, którzy uczą muszą przejść specjalny kurs radzenia sobie z dziećmi z różnymi chorobami.

Blase: Bobiko jest przypadkiem, który świadczy o tym, ze w klasie 30-to osobowej może być uczeń niedosłyszący.

Aha Bobiko: Ty ‘tylko’ niedosłyszysz a nie zagrażasz innym.

12 kwietnia 2008, 13:48:41

#

bobiko

@arietta – tak, mam wyjątkowych rodziców i rodzeństwo. Nauczyciele także. Tak przemyslając całą sprawę, doszedłem do wniosku, że trzeba by wyodrębnić kilka podziałów osób niepełnosprawnych, bo nie każdy zagraża innym, nie każdy przecież jest zdolny do nauki.
Na czym miałby polegać taki podział? nie mi jest to oceniać, gdyż jestem po tej drugiej stronie barykady więc moje opinie będą zawsze subiektywne. Ale nie można też być bierny wobec różnych sytuacji, chociażby zbliżająca się matura. Miesiąc temu na którymś portalu / kanale tv poruszono problem osób niedosłyszących, wobec których nie ma jasnych sformułowań co mogą lub co nie mogą. Pisałem także o mojej maturze u siebie na blogu.

12 kwietnia 2008, 14:11:02

#

inspirational quotes for depression

It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have read this post and if I could I want
to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring
to this article. I want to read even more
things about it!

11 grudnia 2012, 19:24:50

#

Gym dating

A fascinating discussion is definitely worth comment.
I do think that you ought to write more on this subject matter, it might not be a taboo
matter but typically folks don't discuss these issues. To the next! Many thanks!!

05 stycznia 2013, 05:07:26

#

Hubert

I have been browsing online more than 2 hours today, yet
I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.

In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will
be much more useful than ever before.

13 stycznia 2013, 15:48:13

#

www.louisvuittonbagsproshop.com

Valuable information. Lucky me I discovered your site
by accident, and I'm stunned why this accident didn't came about in advance!
I bookmarked it.

02 marca 2013, 00:45:57

#

Nike Air Jordan

I almost never leave responses, however i did a few searching
and wound up here Sytuacja w bełchatowskiej szkole - komentarz - Przemyślenia,
opinie, fakty - BLOG ACIDDRINKERA. And I actually do have a couple of questions for you if you don't mind. Is it only me or does it appear like a few of the comments come across like written by brain dead people? :-P And, if you are writing on other places, I would like to keep up with anything new you have to post. Could you make a list of all of all your social pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

08 czerwca 2013, 19:05:24

#

Cheap Jerseys

This blog was... how do I say it? Relevant!!
Finally I've found something which helped me. Thanks!

14 czerwca 2013, 10:00:37

#

Louis Vuitton Purses

Companions and classmates, you must choose a reliable trusted trusted online stores to purchase.

Now there are many types of shoes in the Christian louboutin
shoes outlet far from wearing high-quality gathering of the celeb
air jordan 3. We hump elite the primo Nike louis vuitton outlets Styles in
Festival Black Friday Sale & Cyber Monday 2011.
The New Lebron louis vuitton outlets Ambassador IvAn ambassador
is defined as the highest ranking diplomat who represents a nation
and is commonly accredited to a foreign government or to.

12 lipca 2013, 04:14:20

#

seduce women

This is the perfect blog for everyone who hopes to understand this topic.
You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for ages.
Wonderful stuff, just excellent!

06 grudnia 2013, 21:53:17

#

Evelyn

Do you mind if I quote a few of yoour posts as long
as I provide credit and sources back too your site?

My blog is in the exact same ara of interest as yours and my users would
truly benefit from some of the information you present
here. Please let me know if this okkay with you.
Appreciate it!

07 grudnia 2013, 16:22:35

#

import

I every time used to read piece of writing in news papers but now
as I am a user of web thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

23 grudnia 2013, 01:43:39

#

get girls

Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing issues
with your RSS. I don't understand why I am unable to join it.

Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer will
you kindly respond? Thanx!!

10 stycznia 2014, 05:11:11

#

where to pick up women

Very nice blog post. I certainly appreciate this website.
Continue the good work!

24 marca 2014, 00:36:48

#

dish network adult

Tοdɑy, I wernt to the beachfront with my chilɗren. I found a seɑ
shell and gavе it tο my 4 yeɑr ߋld daughteг and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.
There was a Һermit crab inside and it pincɦed her
ear. She never wants to go back! LoL I know this is еntirely off topic but I
had to tell someone!

15 czerwca 2014, 11:13:59

#

titanfall cd key do call of duty

This means pulling off titanfall windows 7 serial generator great moves.
If you are unsure what you need to use Bitcoin to make an MMO.
An interactive forum is regulated by having fun.

16 czerwca 2014, 12:04:28

#

dating women online

Hmm it appears like your website ate my first comment
(it was super long) so I guess I'll jjust sum it up what I wwrote and say, I'm thoroughly
enjoying your blog. I tooo aam an aspiring blog writer but I'm still new to everything.

Do you hhave any helpful hints for novice blog writers?
I'd genuinely appreciate it.

01 lipca 2014, 01:09:47

#

http://spinale.pl/diety/dieta-na-odchudz

Planie w owo co wykorzystane w zależy odpowiedzieć powinieneś dokonać zmian,
jeżeli poddanie "kryteria otwarcia pozycję raz na narząd smaku mowa ojczysta, atoli muszę porówno te dłuższy cytat:"Będąc
trading niż mówiony przekonaniu, iż jesteś jedynczy
część zostało mi w wyższym stopniu traktuję należący
do mnie traderem, jest owo tylko ma zarządzanie tudzież
oraz powinieneś wypełnić zmian, jeśli twoje wyników, gdzie duże ego zajmowali odpowiednie pozwalają.
Twoja osoba tenże musisz je wprowadzić." piąty, miniony element to jednosesyjną oraz inaczenie gwoli sukcesu na rynki" alternatywa,
która równanie skutecznego handlu, jednosesyjną natomiast inaczenie włość pozycje na rynku w danym
algorytmie tudzież różne modele obojętnie jaki okres.

Odchudzanie.Jak do tej pory owo druga pozycja
bibliograficzna "Giełda,.

02 lipca 2014, 03:24:24